Graffiti
2007.03.30. 18:06
GRAFFITI
Graffiti eredetileg falrajzot, falra vsett, illetve karcolt szveget jelent (az olasz grafitto sz jelentse: karcols, karmols), ksbb azonban a vst, a krtt s egyb "karcoleszkzt" mindinkbb felvltja a sznes filctoll, a szrpisztoly, ms szval a spray-festk.
A graffiti egyesek szerint mr az kori Egyiptomban ltezett affle "szubverzv", "ellenzki" npmvszetknt, de csak szzadunk msodik felben kerlt kzvetlen sszefggsbe a kpzmvszettel. A nyugati vrosok utcirl, metrllomsairl s egyb hozzfrhet, nyilvnos falfelleteirl kezdetben tttelesen, majd egyre kzvetlenebbl kerlt be a killttermekbe. Az INFORMEL s az ABSZTRAKT EXPRESSZIONIZMUS egyes kpviseli (mindenekeltt Cy Twombly, Antoni Tpies, Jean Dubuffet) elszr csak a graffiti egyes jellegzetes formai elemeit ptettk be kpi vilgukba, Tony Shafrazi irni mvsz pedig mr botrnyos AKCIO-jhoz hasznlta fel: a hetvenes vek elejn Picasso fltve rztt Guernicjra spray-festkkel hromszor rfjta a "hazugsg" szt.
Ennek ellenre a nvtelen graffiti-szerzk a hatvanas-hetvenes vekben mg inkbb az utcn mkdtek, s a mfajban rszben nkifejezsi eszkzt, rszben pedig politikai s vilgnzeti llsfoglalsuk mindenki szmra hozzfrhet szntert lttk. Kiderlt, hogy nemcsak egyes csoportok kpviselnek viszonylag knnyen flismerhet stlust, hanem bizonyos egynek is. Mindez oda vezetett, hogy a mfaj tehetsgesebb kpviseli fokozatosan kzismertt vltak, egyre tbb csoportos s egyni killtson vehettek rszt, s tevkenysgk csakhamar az j festisg jelents amerikai irnyzatv vlt. Az anonim s a festi stlusknt kezelt graffiti legfontosabb kzppontja egyarnt New York, az utbbi ismertebb kpviseli pedig Keith Harring, Crash, Kenny Scharf, James Brown s Ramellzee. Kzs bennk, hogy a mvszetet mindannyian a nagyvrosok resen hagyott falfelletein kezdtk mvelni, munkik ltalban gyerekesen illusztratvak, lnk, szinte vilgt-vakt szneket hasznlnak, s kzel ll hozzjuk a npszer kpregnyek, valamint rajzfilmek gondtalan, de vilga. Irnyzatukat a szakirodalom NEW YORK GRAFFlTI nven tartja szmon.A graffitinek ngy fobb forrsa van. A hippi mozgalom, a Vietnamban harcol amerikai katonk, (akik brhol jrtak, mindenhov odatageltk a nevket) a POP ART muvszek s a terleteik hatrt „csapat-szignkkal” megjello amerikai bandatagok, bunzok. A graffitis rengetegszer – akarva, vagy akaratlan-eltr a graffiti eredeti cljtl. Ez egy (a hippiktol tvett) idealista utpia. Egy mozgalom a fiatalokrt, a szrkesg, az egyformasg, s az egyhang funkcionlis pletek ellen. GRAFFITI / a FALFESTSZET a valsgos vilg sajtos muvszi formban val visszatkrzdse az emberi megismers sorn. A termszeti / trsadalmi valsgot a konkrt ember valsgaknt ragadja meg, a lnyeget - a jelek vilgval - fogalmi s kpi brzolssal, a kls / bels terekben egyarnt megjelenti.Akarva - akaratlan, a htkznapi VIZULIS KULTR-nak szerves rszv vltak a krikszkrakszok, a felfirkk,a falfirkk, a szvegek, a rajzok, a betfestszet,a karakterfestszet. A falfestszet / a graffiti a szabad nkifejezs, az nmegvalsts, a kapcsolatteremts, a valahova tartozs eszkzei.
A graffiti trtnete New Yorkban kezddtt, ahol a falkp-fests a szignzsbl alakult ki. A ksei 60-as s a korai 70-es vekben a tagelk s a metrbeli graffitik is elszaporodtak. Egyesek megprbltak a festkszrval falkpeket festeni, ezltal nem mennyisgben, hanem minsgben kitrni.
A stlus tekintetben a legszemlletesebben kt rszre oszthatjuk fel a graffitizst, a "rgi iskolra", vagyis az old schoolra s egy jabb vonulatra, a new schoolra. Az old school irnyzat az 1970-es vek legelejn indult, New York klvrosaiban. Egyszer betket hasznlnak, egyszer a sznezs. Pldul kedvelt formavilg a bubble style, amit kerek, bubork alak betk jellemeznek. Vannak graffitisek, akikhez manapsg is ez a stlus ll a legkzelebb, mind formailag, mind az elkszts mdjban. A new school vonulat 1985 utn indult el, br ez orszgonknt elg vltz. Graffitiben a wild style-ban jelenik meg. Ezt a festsi stlust vad, ssze-vissza tekergz betk s virtuz sznezs jellemzik. A trhats, sr rajzolat, nyilakban vgzd, ezltal szinte kiolvashatatlan betk mellett megjelenik a figurlis brzols karakterek formjban.
Territorilis funkcival is brnak a falfirkk. A vrosokban sokszor megjelenve, a bandatagok, illetve a bandk szigninak felrsval jellik ki a klnbz csapatok terleteinek hatrt. Ezek a tbbi csoport szmra a terlet hasznlatra vonatkozlag kommunikatv jelleggel brnak.A graffiti egyik funkcija maga a jelhagys, mert az alkotsok jelknt mkdnek a szubkultra tbbi tagja szmra. A jelad kommuniklja a tbbiek szmra ltezst, mg a vevnek ezt tudni kell dekdolnia s beazonostani a ksztt, hogy, ezltal rtelmezni tudjaEzen festmnyekhez, mint trgyakhoz fzd rtkek rendszere alkotja a szubkultrt, mely eltr a tbbsgi trsadalom ltal vallottaktl.Egy magnyos fest jl sikerlt munki miatt hrnvre tesz szert a hasonl rdeklds fiatalok kztt. Mivel a hrnv, vonz dolog - s hozz szeretnnek jutni - gy bellnak tanulni a firksz mell. Az joncok (toy-ok) egy tapasztalt szemlytl (a mentortl) lesik el mind a technikai jrtassgot, a szocilis kszsgeket, a fogalmi eszkztrat, mind a motivcit. A mentor megismerteti a toy-jal a sajt munkit, ms szerzk mveinek beazonostst. Ekzben a toy rjn, hogy a graffitinek is van kznsge, ami nem ms, mint a szubkulturlis rteg.
|